simmondsia chinensis seed oil (jojoba yağı) Nedir ?, Ne işe yarar ?

Jojoba Yağı Nedir?

Bilimsel olarak “simmondsia chinensis” olarak adlandırılan jojoba, çölde yetişen çalı türü bitkilerden biridir. Çalımsı, kuraklığa dayanıklı bir çöl bitkisi olan jojobaAmerika, Meksika, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerde bolca bulunmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaya başlanılan jojoba yağı, sanayiden parfüm yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Üstün yağlayıcı özelliğine sahip olan jojoba yağı, yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda nem oranı yüksek olan jojoba yağı, bu özelliği sayesinde sürtünmeyi en aza indirerek çalışan makine parçalarının aşınmasını önler. Jojoba yağı motor yağı olarak da kullanılmaktadır. Uçak ve füze motorlarında kullanılan jojoba yağı, otomobillerde motor yağı olarak kullanılması durumunda 200.000 km yol almasını sağlayabilir.

Jojoba yağı, sanayide kullanıldığı gibi cilt ve saç bakımında da sıkça kullanılmaktadır. Pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde yer alan jojoba yağı, E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yenileyici özelliğe sahip olan jojoba yağı, küçük çizik,kesiksivilce saç ve deri bozuklukları gibi durumlarda kullanılmaktadır. Yenileyici özelliğinin yanı sıra yumuşatıcı özelliği bulunan jojoba yağı güneş yanıklarında da kullanılmaktadır.

Faydaları

Antialerjen, antibakteriyel, iltihap giderici özellikleriyle bilinen jojoba yağı hem saç derisinde hem de ciltte oluşan sivilce, akne gibi sorunlar giderilebiliyor.

Jojoba yağının cilt bakımındaki önemi

  • Jojoba yağı, cildi temizler ve makyaj kalıntılarından arındırır.
  • Cildi nemlendirir ve besler.
  • Antialerjen içeriğiyle ciltteki sivilce ve akneleri giderir.
  • Yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkları giderir, yenilerinin oluşmasını önler.
  • Cildin yağ dengesini korur.
  • Ciltte yanma, kuruma ve dökülmeyi önler.
  • Cilde esneklik kazandırır.
  • Hamilelikte ve kilo alıp verme dönemlerinde oluşan göbek, kalça, basen, göğüs çatlaklarını önler.
  • Düzenli olarak jojoba yağı ile masaj yapılan bölgelerde selülit oluşumu engellenir.
  • Ayak kremi şeklinde ayaklara sürüldüğünde ayak kokusunu ve terlemesini önler.

Zararı

Jojoba yağı faydaları içinde cilde ve saça faydaları göz doldururken bilinçsiz kullanımında yani  ağız yoluyla alınmadığı taktirde bilinen bir olumsuz etkisinin bulunmadığını söylemek mümkündür.

En ciddi zararı ağız yoluyla tüketimi halinde yaşanabilir. Bu da içerdiği erüksik asitten kaynaklıdır. Ağız yoluyla kullanılması halinde ciddi hasarlara ve kimyasal etkisi ile zehirlenmelere yol açabilir.

Bu nedenle jojoba yağı, sadece cilt veya saç üzerine uygulanmak suretiyle kullanılması önerilen bir bakım yağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir