olea europaea fruit oil (zeytin yağı) Nedir ?, Ne işe yarar ?

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renge sahip sıvı bir yağdır.Mitolojide ve botanikte adı “ölümsüz ağaç” olarak bilinen zeytin ağacının meyvesinden üretilen zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem olmadan meyvenin kendisinden direkt olarak üretilebilen tek yağdır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, %75 oranında oleik asit gliseritleri taşır. A, E vitaminleri ve az miktarda fitoserol maddesi bünyesinde bulunur. Zeytinyağı, sabahları aç karnına 1-2 çorba kaşığı alındığında yumuşatıcı ve yatıştırıcı olarak etki yapar. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkisi vardır. Safra kesesi tıkanıklığında ya da taş varlığında halk arasında sabahları aç karnına 50-100 gr. alınır ve tedaviye 1 hafta devam edilir.

Zeytinyağı tüketmek için bir çok sebebiniz var; bağışıklık sistemini destekler, virüs, bakteri, mantar direncini arttırır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür.

ZEYTİN YAĞININ ZARARLARI

Zeytinyağı genel anlamda sağlık açısından faydalıdır. Fakat bazı özel durumlarda ve aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Zeytinyağının zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Aşırı zeytinyağı tüketimi damarlarda tıkanıklığa neden olabilmektedir. Yine aşırı şekilde zeytinyağı tüketimi bünyede yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Cilde uzun süreli zeytin yağı uygulamak tahrişlere neden olabilir. Düzenli ama periyodik boşluklar bırakarak uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir