Mürver (Sambucus)

Mürver Nedir?

Mürver ya da yivdin (Sambucus), Adoxaceae familyasından 5 ile 30 arasında türü bulunan çalı ve ağaççıkları oluşturan cins. Önceleri hanımeligiller (Caprifoliaceae) familyası içerisinde değerlendirilmekle birlikte son yıllarda Adoxaceae familyasıyla kesin genetik akrabalığı ortaya çıkmıştır. Dünya üzerindeki dağılımı astorpikal bölgelerde yoğunlaşmıştır. Hem kuzey hem de Güney yarımkürede yetişmesine karşın Kuzey’de daha yaygındır. Güney yarımkürede çoğunlukla Avustralya ve Güney Amerika ülkelerinde görülür.

Mürver ve Mürver Çiçeğinin Faydaları

Mürverin yaprakları, kabukları, çiçeği ve meyvesi;Özellikle mürver meyvesinden yapılan ve mürver çiçeğinden yapılan şerbetler emziren annelerin sütünün artmasına yardımcı oluyor.Mide hastalıklarında ya da mide ağrılarında mürver meyvesi ve çiçeği, ağrı kesici özellik taşıdığı için kullanılıyor. Ağrıların geçmesine yardımcı olurken, hastalıkların tedavisine de destek oluyor.Mürver ağacının kabuklarının kaynatılarak düzenli ve belli miktarlarda içilmesi sonucunda kabızlık şikayetlerini azaltabiliyor ve bağırsak hareketlerinizin daha düzenli olmasına yardımcı oluyor.İçerisinde bulunan A, C ve B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor ve hastalıkları daha kolay atlatmanıza, daha zor yakalanmanıza yardımcı oluyor.İdrar söktürücü özelliği bulunuyor.

Balgam söktürüyor.Terletici özelliği olduğu için ateşli hastalıklarda, grip, zatüre gibi hastalıklarda kullanılıyor.Düzenli kullanımda yağ yakımına ve kilo vermeye destek oluyor.Mürverin yaprakları ciltteki açık ve derin yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kara mürverin depresyonu engelleyici, iyi ruh halini artırıcı özellik gösterdiği görülmüştür.

Kolesterolü düşürücü özelliği tespit edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir