Sesamum indicum seed oil (Susam Yağı)

Nedir?

Sesamum Indicum (Susam) Tohumu Yağı susam tohumlarından yapılan açık sarı bir yağdır. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılabilecek susam çekirdeği yağı ile elde edilen diğer maddeler arasında Hidrojenli Susam Çekirdeği Yağı, Sesamum Indicum (Susam) Yağı Unsouonifiables  ve Sodyum Sesameseedate.Sodyum Sesameseedate,

Sesamum Indicum (Susam) Tohum Yağı’ndan elde edilen yağ asitlerinin sodyum tuzudur. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, Sesamum Indicum (Susam) Tohumu Yağı ve susam yağı türevli malzemeler, nemlendiriciler, ruj ve diğer makyaj ürünleri, güneş koruyucu ürünler, cilt temizleyiciler ve saç ürünleri dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin formülasyonunda kullanılabilir. 

Faydası

Pedeliaceae familyasının ikiçenekliler sınıfında yer almakta olan susam bitkisinin anavatanı Afrika’dır. Sıcak iklimlerde yetişmektedir. Avrupa, Asya ile ülkemizde sıcak iklime sahip bölgelerde kültür tarımı yapılmaktadır. Bitkinin üzerinde yer alan kapsül şeklindeki meyvelerinin içerisinden elde edilmekte olan susam baharat olarak kullanılmaktadır. Susam ayrıca tahinin de ana maddesidir. Kimyasal bileşimi kalsiyum, protein, magnezyum ve B vitaminleridir. Susamın %50’ si yağdır ve susam yağı elde edilmektedir. Susam yağı yemeklik olarak tüketilmektedir. Kalan posası da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Susam yağının rengi mat sarı ve kokusuzdur.

Zararı

Susam yoğun yağ içermektedir. Her ne kadar doymamış yağ olsalarda aşırı tüketimi kilo almak dahil olmak üzere bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Herhangi bir hastalıktan dolayı ilaçlı tedavi olan kişilerin düzenli olarak tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalarını öneririz. Ayrıca susam hassas bünyeye sahip kişilerde alerjiye neden olabilmektedir. Susam yağı ve susamın yanlış ve aşırı tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilecek bazı sağlık sorunlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Susamın içerdiği kompleks protein yapı hassas bünyeye sahip kişilerde alerjiye neden olduğunu belirten sağlık uzmanları vardır.

Bazı bünyelerde bazı besinlere karşı alerjiler vardır ve aynı şekilde susama karşı alerjisi olan kişilerde deri döküntüsüne, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.

Aşırı şekilde tüketilmesi durumunda kilo almaya neden olduğu düşünülmektedir.

Yine aşırı tüketime bağlı olarak susamın ciltte sivilcelere neden olabileceği düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir