Faranjite ne iyi gelir?

Faranjit nedir?
Farenjit (boğaz iltihabı);burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki tür farenjit görülür ve ikisi birbirinden farklıdır. Ani gelişen, şiddetli iltihaplanmalar akut farenjittir. Daha hafif seyreden fakat buna karşılık da daha uzun süren farenjit türü ise kronik(müzmin) farenjittir. Akut farenjitin belirtileri sadece boğazla ilgili değildir. Boğaz ağrısı, boğazda yanma, kuruluk gibi şikâyetlerin yanı sıra ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akması gibi belirtiler de görülebilir. Genellikle bir tür üst solunum enfeksiyonu söz konusudur. Kronik farenjitte ise ateş ya da kırgınlık yoktur ancak yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, gerilme, yabancı cisim takılmış gibi bir his ve boğazı sık sık temizleme isteği vardır. Enfeksiyon yine bir etkendir fakat örneğin hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden bir etken, kronik farenjitte daha büyük bir rol oynar.

FARANJİT NASIL GEÇER?
Faranjit olan kişiler, sigara ve alkolden uzak durmalı, tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamalı, aşırı sıcak ve soğuk gıda yememeli, boğazı temizlemeye çalışmamalıdır. Öte yandan, antibiyotik kullanımı hastalığın tedavisinde önemlidir. Bu, virüsler üzerine etkili olmasa da bakterileri ortadan kaldırmak için gereklidir. Böylelikle hastalığın iyileşme süreci hız kazanır. Bu hastalığın tedavisinde pastil kullanımı ise etki etmez.

Faranjite ne iyi gelir?
Limon: Limon suyuyla gargara yapmak boğazlarda farajitin yol açtığı tahrişi gidermektedir.
Fesleğen: Fesleğeni suda kaynatarak içebilir veya fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.
Bal: Mikrop kırıcı özelliği olan bal, faranjit sorunlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
Nane: Nane çiğnemek veya suda kaynatarak buharını solumak faranjit sorununu gidermektedir.
Zerdeçal: Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal koyup kaynatın. Soğuduktan sonra biraz bal ekleyerek günde 3 kez için.
Sarımsak: Birkaç diş sarımsağı ağızda çiğnemek veya suya katarak içmek faranjit sorununun giderilmesine yardımcı olmaktadır.
Zencefil: Zencefil çayı faranjitin yol açtığı boğazdaki tahrişi gidermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir