Chamomilla Recutita Ekstraktı (Mayıs Papatyası)

Mayıs Papatyası Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Papatya, Batı dünyasının en popüler otlarından biridir. Papatya olarak bilinen iki bitki vardır: daha popüler olan Mayıs papatyasıda dedilen Alman papatyası ( Matricaria recutita ) ve Roma veya İngiliz papatyası olarak bilinen  ( Chamaemelum nobile )türdür . Farklı türlere ait olmalarına rağmen, aynı sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılırlar. Her ikisi de yıpranmış sinirleri sakinleştirmek, mide problemlerini tedavi etmek, kas spazmlarını hafifletmek ve cilt sorunlarını ve hafif enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.
Papatya, eski Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılara dayanır ve binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, aşağıdakileri de içeren birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır:
 1. Göğüs soğuk algınlığı
 2. Boğaz ağrısı
 3. Apseler
 4. Diş eti iltihabı (diş eti iltihabı)
 5. Kaygı
 6. Uykusuzluk hastalığı
 7. Sedef hastalığı
 8. Akne
 9. Egzama
 10. Birinci dereceden küçük yanıklar
 11. İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit)
 12. Mide ülseri
 13. Suçiçeği, bebek bezi döküntüleri ve kolik gibi çocuk hastalıkları

Tedavi Amaçlı Kullanımı

✚ Sindirime yardımcı
✚ Kolik
✚ Ağız ülseri
✚ Egzama

Değer verilen bir şifalı bitki olan mayıs papatyası yüzyıllar boyunca sindirim sistemlerini yatıştırmış ve her yaştan insanı tedavi etmiştir. Ama 1970’li yıllara kadar bilim adamları, mayıs papatyasının sindirim sistemi mukozası (iç doku) üzerindeki şifalı ve koruyucu etkilerini belgeleyip onaylamamışlardı. Alman sağlık otoriteleri, dahili olarak alındığında mayıs papatyasının sindirim spazmları ve iltihaplarına olan etkisini tanımladılar. Mayıs papatyası yemekten sonra alındığında şişkinlik ve hazımsızlığa ve mide ekşimesine iyi gelir. Birçok bitki uzmanı çocuklardaki karın ağrısı ve yorucu bir günden sonra gerilen sinirler için mayıs papatyasının iyi bir ilaç olduğunu düşünür. Tavşan Peter’i hatırladınız mı? Haylazlık edip Bay McGregor’un bahçesindeki sebzeleri yedikten sonra karnı ağrıdığında annesi ona mayıs papatyası çayı içirirdi (“yatmadan önce bir yemek kaşığı”). Kolik ağrısı yaşayan bebeklerle yapılan bir çalışmada mayıs papatyasının diğer şifalı bitkilerle harmanlandığında ağlama süresini azalttığı görülmüştür. Mayıs papatyası ayrıca ağız ve derideki iltihabı azaltmak için de yaygın olarak kullanılır. Kronik ağız ülserinden muzdarip hastalarda yapılan bir araştırmada mayıs papatyası ekstresinin hastaların % 82’sinde acıyı dindirdiği görülmüştür. Mayıs papatyasının içeriğindeki bileşenlerin deri sağlığına iyi geldiği ve enfeksiyondan koruduğu kanıtlanmıştır. Lokal olarak uygulanan mayıs papatyası kreminin egzama tedavisinde reçetesiz bir ilaç olan hidrokortizon kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Krem haline getirilmiş mayıs papatyasının pişik,
cilt tahrişi ve küçük çaplı yaralanmalara iyi geldiği görülmüştür. Alman Sağlık Komisyonu ayrıca harici olarak kullanılan mayıs papatyasının deri iltihabına, ağız ve dişeti de dahil olmak üzere mukoza zarına faydası olduğunu açıklamıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir