Eugenia Caryophyllus Leaf Ectract (karanfil yaprak ekstresi)

Ne için kullanılır
Eugenia Caryophyllus veya karanfil, geleneksel olarak mantar ve bakterilere karşı geniş antimikrobiyal özellikleri sayesinde bağırsak parazitlerini öldürmek için kullanılır. ishal, bağırsak kurtları ve diğer sindirim rahatsızlıkları için bir tedavi olarak kullanılır. Bu anti-mikrobik özellikler ayrıca deodorantlarda ve anti-fungal tozlarda kullanımını açıklar. ArtemisHerbs’e göreJapon araştırmacılar, Eugenia Caryophyllus gibi hücrenin zarar görmesini engelleyen antioksidan özellikler içerdiğini ve malign hastalıklara neden olduğunu keşfettiler. Bununla birlikte, kimyasal öjenolün zayıf bir tümör promotörü olduğu ve bu bileşenin hem kanser karşıtı hem de anti-kanser etkileriyle birçok şifalı bitkiden biri olduğu bulunmuştur.
Karanfil yağı olarak da bilinir.
Faydaları
Güzel kokulu ağaç ve çalılar (Myrtaceae) ailesinden olan karanfilin botanik adı Eugenia caryophyllus’dur.
Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğünde toplanır.
Karanfilin 600 yılından beri Çin’de tedavi amaçlı olarak kullanıldığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Sindirimi düzenler
Dişeti hastalıklarına karşı kullanılır
Diş ağrılarını hafifletir
Şişkinliği alır
Kusmaya iyi gelir
Mide bulantısını azaltır
Güçlü bir antiseptiktir
Kan dolaşımını hızlandırır
Sindirim sistemiyle ilgili kanser türlerine karşı koruma sağlar
Anti bakteriyeldir
Yan Etkileri
Yemeklere tat vermek amacıyla ara sıra kullanılan karanfilin yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil tüketiminin yan etkileri konusunda bilimsel bir çalışma olmadığı kesin bir cevap vermek zor. Çocuklar karanfil yağını ağız yoluyla almamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun süreli olarak karanfil yağı kullanmak hasara neden olabilir.
Kuru karanfil ağızda hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Ağız yoluyla karanfil yağı kullanımı karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine neden olabilir.
Hamile ve emziren kadınların düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması tavsiye edilmez. Bu gibi hassas durumlarda kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
Bazı çalışmalar karanfilin kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı yönünde sonuçlara sahip olduğundan cerrahi bir müdahale geçirecekseniz öncesinde ve sonrasında kullanmamalısınız. Planlanmış bir ameliyatınız varsa operasyon gününden 2 hafta önce karanfil kullanımını durdurun.
Karanfil yağının aşırı miktarlaarda ağız yoluyla alımı zehirlenmeye yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir