argania spinosa kernel oil (argan yağı) Nedir?, Ne işe yarar ?

Argan yağı çok özel bir yağ çeşidi olması, sağlık sektöründe, kozmetik ve cilt bakımı sektöründe çokça kullanılması sebebiyle oldukça popüler bir yağdır. Özellikle Faslı kadınlar yıllardır bu şifalı yağı kullanırlar. Argan yağı faydaları arasında cildi sıkılaştırması, cilt elastikiyetini arttırarak kırışıklıkları önlemesi sayılabilir. Tırnakların kırılmasını önleyen, hücreleri yenileyen, şişlikleri indiren bir ürün olan argan yağı aynı zamanda yaşlanmayı da geciktiririr.

Faydaları;

  • Yüksek oranda E vitamini içerir.
  • Tüm cilt tipleri için kullanılabilmesinin yanında, özellikle kırışıklıkları önlemesi, yaşlanmayı geciktirmesi ve cilde tazelik kazandırması gibi faydaları sayesinde hanımların gözdesidir.
  • Karaciğeri korur.
  • Kolesterolü düşürücü, dengeleyici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını da korur. Kolesterolün sebep olabileceği kalp krizi ve felç geçirme risklerini düşürür.
  • Antioksidan özelliği yüksek bir yağdır. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde kanser oluşumuna yada hücrelerin yapısının bozulmasına neden olan maddelerin varlığını engeller. Özellikle prostat kanseri ve mesane kanserine sebep olan tümörlerin büyümesini engellemeye yardım eder.
  • Sindirim sistemini rahatlatır.

Argan Yağının Zararları Nelerdir?

Argan yağı kullanımında hamile bayanların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Özellikle ilk aylarında oldukça hassas olan bayanlara karşı argan yağının zararları olabilmektedir. İçerdiği yoğun E vitamini ve çeşitli mineraller, yoğun kullanım sonrasında bir takım hasarlar meydana getirebilmektedir.

Argan yağının faydaları arasında güneşten koruyucu bir etkisi bulunsa da, güneşe maruz kalan argan yağı ise kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalan argan yağı, içerdiği protein ve vitamin yapılarını bozabilmektedir. Uzun süre beklemiş ve güneşe maruz kalmış argan yağı, insan vücuduna ve saçlara zarar verebilmektedir. Argan yağının zararlarından etkilenmek istemiyorsanız kullanırken dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir