Aloe Barbadensis Yaprak Ekstraktı

Hakkında Bilgiler
Botanik Bilgileri: Boyu 30-60 cm civarında her zaman yeşil olan, zambakgiller familyasından çok yıllık bir Afrika bitkisidir. Yaprakları etli ve uzun olup uçlara doğru kılıç gibi sivrileşir, soluk yeşil renkli yapraklarının kenarlarında sivri dikenleri vardır. Kırılmış yaprakları içinde saydam, jelatinimsi bir bitki özü gözükür. Bitkinin tabanı yukarıya doğru çiçek gibi açılan bir gövdeye sahiptir. Burada sivri dikenler, trompet gibi açan çiçekler ve çoğalmayı sağlayan yan dallar bulunur. Çiçek sapı ortadan tek çıkar ve 135 cm ye kadar yükselebilir, bunun ucunda uzun bir çiçek salkımı bulunur. Meyvası çok sayıda çekirdek içeren üçgen şeklinde bir kapsüldür. Yılın büyük kısmında açar. Sarkık çiçekleri sarıdan turuncu ve eflatuna kadar değişen renklerdedir. Amerika ve Japonyada kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Aloe arborescens, Aloe barbadensis, Aloe perryi, Aloe vahombe ve Aloe ferrox aloe’nin botanik olarakbenzer türleri olup en değerlisi Aloe barbadensis’dir.
Kokusu ve Tadı: Bitki yapraklarının öz suyu kendine has kokulu ve acımsıdır.
Asıl Vatanı: Afrika ve özellikle Güney Afrika
Yetiştiği bölgeler: Antalya da Kale, Güney Afrika, Aden körfezi, Barbados

Tıbbi Kullanım şekli
Yararlanılan Kısımları: Yapraklar
Kullanma Şekli: İçten ve dıştan, öz suyu ve jeli
Hazırlanma Biçimi: Taze yapraklar parçalanıp öz suyu çıkartılır.

1. Cildi Tedavi Eder

Bu doğal maddenin en özel kullanım alanlarından birisi cilt bakımıdır.Yara etrafındaki kan dolaşımını arttırdığı ve iyileşme süreçlerini belirgin olarak hızlandırdığı için yanık ve yaralarda kullanılır.

Bunun yanısıra, cildi UV ışınlarından korumada büyük rol oynar. Kendinizi korumak için güneşe çıkmadan birkaç dakika önce aloe verakremi uygulayın.

2. Kabızlığı Giderir

Bu bitki, bağırsakları temizlemek ve vücudu arındırmak için önerilir. Ancak bunu sık kullanmamak gerekir; çünkü sık kullanım sonucu bağırsaklardaki etkinliğini kaybeder.

3. Ağızdaki Sorunları Giderir

Aloe veranın posası ülser, dişeti iltihabı ve stomatit denen ağız içi iltihaplarını birkaç basit adımda giderir: Bitkiyi ezip ağzınıza sürmeniz yeterlidir. Yarayla temas ettiğinden emin olun. 

4. Bağırsaktaki Problemlerle Savaşı

Eğer bağırsak rahatsızlığından muzdaripseniz, mide yanmasını ve hazımsızlığı önleyecek bir tarifimiz var: Bal, portakal suyu, bir çorba kaşığı aloe vera ve bir bardak suyu karıştırın. En iyi sonucu almak için her gün kahvaltıdan önce için.

5. Akne Oluşumunu Önler

İçerdiği iltihap sökücü özellikleri sayesinde akneye karşı çok etkilidir. Aloe vera içeren bir sabun, krem ya da losyonu sabah akşam kullanın. Bu sadece sivilcelere iyi gelmekle kalmaz, yüzünüzde biriken yağ miktarını da kontrol altına alır. Aynı şekilde sivilceleriniz üzerine süreceğiniz aloe vera jeli şişliği azaltacaktır.

Cildi yumuşatmak ve yenilemek için akneli bölgelere aloe jeli uygulayabilirsiniz. 

6. Selüliti Azaltır

Aloe veranın dermatolojik olarak çok büyük faydaları olduğu için selülite karşı yaygın olarak kullanılır. Tek başına pek güçlü bir tedavi olmadığını belirtelim. Elbette ki beraberinde spor yapmalı, düzenli olarak bacak masajı yaptırmalı ve dengeli beslenmelisiniz.

7. Saçlar İçin Faydalıdır

Aloe veranın faydaları arasında, cildi ve saçı güneşten korumak ve kafa derisini UV ışınlarından korumak da vardır.  Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi günlük saç yıpratıcı etkenlerden, yağmurdan, kuruluktan saçı korur ve daha parlak ve daha ipeksi olmasını sağlar.

8. Kepeği Yok Eder

Saçınızı aloe vera ile yıkamak derideki kepeği uzaklaştırır, yani tek yapmanız gereken, kepeği tamamen uzaklaştırmak için saçınızı taramaktır. Birkaç uygulama sonrası farkı göreceksiniz.

9. Mükemmel Bir Rahatlatıcıdır

Aloe Vera kafa kaslarını gevşeten anestetik özelliklere sahiptir. Saçınızı her yıkadığınızda kafa derinize iyice masaj yapın. Stresinizi alacaktır.

10. Zayıflamada Etkilidir

Aloe veranın faydaları saymakla bitmiyor. Temizleyici özellikleri sayesinde zayıflamada da harika etkiler gösterir. Limon ile karıştırırsanız detoks edici özelliklerinin yanında arındırıcı özelliklerini de elde edeceksiniz. Bu nedenle aşağıdaki malzemelerle bir meyve suyu hazırlamanızı tavsiye ederiz:

  • 1 orta boy aloe yaprağı, dikenleri alınıp parçalara ayrılmış şekilde
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 limonun suyu

Tüm malzemeyi karıştırıp süzün. Sabah kalkar kalkmaz için. Böylece kahvaltıya başlayana dek sindirmiş olursunuz. Daha etkili sonuçlar için sağlıklı beslenin ve haftada en az 3 kez spor yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir