Kollagen (Collagen) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kollajen:

İnsan vücudunda bulunan en bol proteindir. Bilinen 28 çeşit kollojen vardır. Vücuttta kollojen üretimi yaşla birlikte doğal olarak azalmaktadır. Aym zamanda kollojen üretimini yaşam tercihleride etkilemektedir. Stres, sigara, fazla şeker tüketimi, dengesiz beslenme, uykusuzluk , hareketsiz yaşam bunlar arasmda sayılabilir.

Yaygın kollajen tipleri:

Tip 1, vücuttaki kollajenin %90’mı oluşturmakta olup kas, kemik, deri, tendon, kornea yapısında bulunmaktadır. Tip 1 Kollajen Fibröz dokuların hepsinde bulunur.

Tip 2, Hiyelin ve Elastin kıkırdak, gözde vitröz cisimde bulunmaktadır. Embriyoda (gebelikte döllenmiş yumurta sonrası ve cenin öncesi dönem) ve kemik oluşumunda ilk önce tip 2 kollajen bulunur. Zamanla olgunlaşma ile Tip 1 kollajen dönüşür.

Tip 3, Retiküler laminada, Retiküloendotelial Sistemde (kemik iliği, dalak,lenf nodu, karaciğer) ve hacim değiştirebilen yapılarda bulunur. Kas, mide, barsak, mesane, uterus, ve damar yapısmda bulunmaktadır.

Tip 4, Bazal laminada bulunur. Tip 4 ve Tip 8 amorf yapıdadır. Tip 5 Kemik, Hücre zamda ve plasenta dokusunda bulunur.

Kolajen ne işe yarar?
Kolajen, fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir proteindir. Fibroblast, bağ dokunun temel hücresidir ve fibroblastların en önemli görevi cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kolajen ve elastin üretimini sağlamasıdır. Kolajen bir yapı bloğu olarak, kemik ve kasları bir arada tutar, vücudumuzdaki organları korur ve cilt elastikiyetini artırır.

Vücudumuzun kolajen üretimini yaşam biçimimiz, yaşadığımız iklim ve beslenme alışkanlıklarımızın etkilediği gibi doğal bir süreç olan yaş almak da kolajen üretiminin azalmasına sebep olmaktadır. Ortalama bir insan vücudunda 25 yaş sonrası yılda %1 ile 2 aralığında bir kolajen üretimi düşüşü gözlenmektedir. 40 yaşına ulaşıldığında, 30 yaş öncesine kıyasla vücudumuzdakı kolajenin yüzde 10 ile 20 aralığında bir kaybı söz konusudur. Bu kayıplar, insan doğası gereği yaşadığımız süreçlerin birer parçasıdır. Yaşımız ilerledikçe cilt elastikiyetinde azalma, ciltte kuruma, incelme,  sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, saç kalitesinde bozulma ve kırılgan tırnaklar ortaya çıkar. Kolajen yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir