Pişiğe ne iyi gelir?

Yetişkinlerde pişik nasıl geçer ?
Yetişkinlerde pişik için kulaktan dolma ilaçlar kullanılmamalıdır. Tedavide öncelikli ilaçların içeriğinde çinko içeren pişik kremleri ön plandadır. Fakat kremler kullanılırken mutlaka ince bir tabaka şeklinde tatbik edilmesi, cinsel bölgeyle temas ettirilmemesi gerekir. Pişik olan bölgelerin hava alması sağlanmalı, gün içinde kısa aralıklarla güneş ışığından faydalanılmasına özen gösterilmelidir. Temizliğinde pamuk ve su kullanılmalıdır. Özellikle yatalak yetişkinlerde oluşan pişiklerde alt bezinin sıkça değiştirilmesi ve altın kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında aşırı sıcak günlerde pişiğin daha hızlı geçmesi için bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Terlemenin yoğun olduğu yerlerde özenle kuruluk sağlanmalıdır.

Bitkisel öneriler

Zeytinyağı: Saf zeytinyağı kullanarak pişik olan bölgelere masaj yapılabilir. Yetişkinlerde pişik bebeklere nazaran daha ağrı seyredebilir. Bölgede kızarıklık ve gerginlik hakim olur. Zeytinyağı cildi yumuşatarak kuruluğa engel olur.

Lavanta yağı: Ciltteki pişikler için 1-2 damla lavanta yağı ile masaj uygulaması yapılabilir. Kısa sürede pişiğin etkisi giderilebilir. Ancak hassas ciltler için lavanta yağı alerjik etki gösterebilir. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

Pudra: Pudra eski dönemlerden beri pişik için kullanılan bir üründür. Pişiğin yayılmasını önlediği gibi, kısa sürede iyileşmesini sağlar. Çünkü bölgenin aşırı nemli kalmasına engel olur. Özellikle sürekli sürtünen kasık gibi bölgelerde pudra kullanılabilir.

Vazelin: Bu ürün pişiğin olduğu yerin kurumasını önleyerek cildin hafif nemli kalmasını sağlar. Bu sayede cildin gerginliği önlenir ve iyileşme hızlanır. Vazelin mısır nişastası ile birlikte tatbik edilirse daha faydalı olur.

Yoğurt:Ciltte terleme yüzünden ortaya çıkan pişiklerde yoğurt kullanılabilir. Kişinin rahatlamasında etkili olur.

Hindistan cevizi yağı: Yetişkinlerde pişik bu bitkisel yağ sayesinde kısa sürede geçirilebilir. Günde 2 defa pişiğin üzerine sürülen hindistan cevizi yağı, 3-4 günde etkisini gösterir.

Bebeklerde Pişik nasıl geçer?

Bebeklerde pişiği geçirmek için, pişik olan bölgeyi ılık su ile iyice yıkayın ve bebeğin cildinin tamamen kurumasını sağlayın. Pişik olan bölgenin 10-15 dakika havalanmasını sağlayın.Pişik olan bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için pişik kremi, zeytinyağı ve badem yağı kullanabilirsiniz.Bebek uykusunda rahatsız oluyorsa, bezi açık bırakarak, bebek uyurken pişiğin havalanmasını sağlayabilirsiniz.Bebeğin cildinde oluşan tahriş çok derinse, bebeği sık sık değiştirmeye, bebeğin bezini çıkararak cildinin sık sık havalanmasına dikkat etmelisiniz.Bebeklerde pişik sorununu engellemek için emin olmadığınız ya da doktor tarafından önerilmeyen yöntemlere başvurmayın. Talk pudrası, alkollü bez ya da alkol içeren kolonyaları kesinlikle bebeğin cildine sürmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir