Vitis vinifera (Üzüm tohum ekstresi)

Vitis vinifera (Üzüm tohum ekstresi)
Nedir? ve Faydaları
Üzüm (Vitis vinifera), antioksidan etkisi olan bir bitkidir. Kötü kolesterolü azaltan ve damar sertliğine karşı yararlı olan reservatrol taze beyaz üzümün kabuklarında yüksek oranda bulunur. Kronik yorgunluğa karşı haftada birkaç kez tüketilecek taze beyaz üzüm suyu bu konuda rahatlatıcıdır. Siyah üzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir. Üzüm çekirdeği ve üzüm suyu kansere yönelik koruma sağlar. Kanın temizlemesi ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayıcı özelliktedir. Taze beyaz üzüm, bilinen meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir. Yapılan bazı araştırmalarda üzüm çekirdeğinin antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yorgunluk ve konsantrasyon zayıflıkları gibi durumlara karşı üzüm suyu içilebilir. Üzüm çekirdeğindeki ”Oligomeric Proanthocyanidin” adlı madde kalp-damar sağlığı için faydalıdır. Beyin hücrelerini zinde tutması bir diğer üzüm faydası olarak belirtilebilir. Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir. Taze beyaz üzüm kürü kalp ritim bozukluğuna yönelik önleyici etki taşır. Üzüm çekirdeği yaşlanma ve hastalık nedeniyle zayıflayan kan damarı duvarlarını güçlendirir. Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır. Üzüm çekirdeğinin varis tedavisine yardımcı olabileceği yapılan araştırmalarda görülmüştür. Halsizlik ve kansızlık gibi sorunlarda yardımcı olması üzümün yararları arasındadır. Yemeklerden sonra yenilen taze beyaz üzüm sindirimi kolaylaştırır. Üzümün çekirdeği ve kabuğundan elde edilen üzüm ekstresi de besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Üzüm kozmetik ürünlerinde de yer almaktadır. Üzüm özü içeren yüz ve vücut kremleri cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gereklidir.
Tıbbi Kullanımı
Beden ve zihin gücünü artırır.
Kan yapar.
Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.
Kabızlığı giderir.
Kalbi kuvvetlendirir.
Kanı temizler.
Şişmanlıkta faydalıdır.
Hamilelerin mide bulantısını önler.
Cilt güzelliğini sağlar.
Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur.
Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.
Besleyicidir.
OPC denilen oligomeric proanthocyanidin’ler üzüm çekirdeği ekstresi ile çam kabuklarında bolca bulunurlar. Pycnogenol da denirse de bu daha ziyade ticari bir isimdir. Çok kuvvetli bir antioksidandır.
OPC nin, arteryal kalp hastalığıyla suçlanan kan yağının ve kolestrolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğuna inanılır.
kolajeni serbest radikallerden korudukları için cilt bakımında önemlidirler, iltihaplanmayı azaltırlar.
Anti-iltihapsal olduğundan arterit, alerjiler ve diğer iltihabi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Yaşlandıkça kılcal damarlar kırılganlaşır ve kan dolaşımı düşer. Kan damarlarının sağlık ve bütünlüğünü koruyarak cilt hücrelerine oksijen ve yiyecek ulaşımını geliştirerek büyümeyi ve onarımı destekler. Zayıf kan damarlarını destekleyici iyi bir ilaç diye kabul edilebilir.
Üzüm çekirdeği çam kabuğundan daha güçlüdür.
C Vitamininin aktivitesiniarttırırlar. C vitamini kemiğin ana maddelerinden olan kolajen üretimi için gereklidir. Ayrıca kolajen, cildin altındaki yapı iskeleti olduğundan kolajen eksikliği, kırışıklığa da yol açabilir.
varis tedavisinde yardımcıdır, ayak kramplarının giderilmesinde yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir